Rubrika: Akcie

Nová UPC monštrancia – dar nášho biskupa

Monstrancia

Dňa 2. mája 2012 nás navštívil biskup Mons. Viliam Judák, aby nám priniesol novú UPC monštranciu. Požehnal ju na svätej omši v kaplnke na internáte Dopravnej akadémie.
Krátky spravodajský záznam nájdete aj v archíve TV Lux (minutáž 5:33 – 7:03). Môžete si prečítať aj článok z TKKBS.sk a nahliadnuť do obrazovej fotoreportáže z akcie.

Varíme s kaplánom

Varime

Nápad stolovať a stretať sa s ľuďmi pri stole je z Evanjelia. Ježiš stoluje s novými ľuďmi, s priateľmi, známymi… Láme tam najskôr chlieb, ale potom aj srdcia: na svadbe v Káne Galilejskej, v Zachejovom dome, v dome Márie a Marty, so svojimi učeníkmi vo Večeradle, s Emauzskými učeníkmi… Zdieľa s nimi čas a svoju hlbokú božskú i ľudskú podstatu. Tu kdesi sa zrodil aj nápad raz za čas utorkové vysokoškolské stretko spojiť s prázdnym študentským žalúdkom v projekte Varíme s kaplánom, s podtitulom najlepšie nápady výhodného študentského menu. Tu nájdete predovšetkým jednoduché, skromné, ale chutné odskúšané recepty trenčianskych UPC-čkarov a ich kaplána.

1. ČÍNSKY BOZK (1 porcia)

Potrebujeme:
Ryžu pol – štvrť hrnčeka (podľa toho, akí sme jedáci), mlieko 3 – 4 dcl. (ak chceme viac mliečnu, pridáme viac mlieka), vodu 0,5 l, cukor 2 PL (osladíme podľa chuti), čokoládku 1 ks (malú snickersku čo predávajú v Lidli alebo niečo podobné).

Príprava:
Ryžu spolu s vodou necháme variť v hrnci až kým voda nezačne vrieť. Následne sledujeme ryžu, až kým nám nezmäkkne (cca. 15 min.) potom odstavíme od ohňa. Ryžu scedíme a ryžu zalejeme mliekom. Necháme povariť 5 – 10 min po zovretí mlieka. Podávame teplé a na vrch položíme čokoládku, ktorá sa pomaličky roztopí.

Náklady v prepočte na jednu porciu 0,30 € / cena za jednotku.
© JEFFO 2011, FŠT

2. PÁRANCE

Potrebujeme:
1 kg polohrubej múky, 2 lyžičky soli a 0,5 l vody, zemiaky, olej alebo kačacia masť.

Príprava:
1 kg polohrubej múky, 2 lyžičky soli a 0,5 l vody spolu zmiesime, cesto miesime cca 45 minút. Počas miesenia dáme upiecť zemiaky. Keď má cesto správnu konzistenciu, nakrájame ho na menšie časti, z ktorých by sa mali od seba trhaním oddeľovať párance (ak sa nedajú trhať, rozvaľkáme a nakrájame na pásiky ako rezance (približné rozmery: 0,3×0,3×10 cm). Pripravené párance sa hádžu do osolenej vriacej vody a varia sa asi 3 minúty, hotové párance vyplávajú na vrch. Potom ich odberieme na pekáč, zmiešame s rozpučenými pečenými zemiakmi (v šupke) a s kačacou masťou resp. s olejom. Párance sa dajú konzumovať aj „na sladko“, kedy namiesto zemiakov sa pridáva tvaroh a cukor. Dobrú chuť!

Porcia stačí asi pre 5 osôb, približné náklady: 2 eurá.
© DUŠAN, FŠT (recept je z Tekova)

3. RÝCHLA PIZZA

Potrebujeme:
Chlieb, kečup, salámu alebo klobásu, údený syr, maslo, zelenina podľa chuti (paradajky, paprika, …)

Príprava:
Chlieb natrieme maslom, poukladáme klobásu alebo salámu (príp.iné ingrediencie),pridáme kečup, nakrájané kúsky zeleniny a nastrúhame syr. Chlieb potom dáme zapiecť do rúry, prípadne mikrovlnky tak, aby sa syr na vrchu rozpustil.

Orientačný rozpočet: Celý chlieb:0,86 eur; kečup: 0,80 eur; Syr: 0,60 (100g); Maslo: 0,80 eur, Saláma: 0,50 eur.
© DUŠAN, FŠT

4. ZELENINOVÁ POLIEVKA NARÝCHLO

Potrebujeme:
Suroviny pre 2 porcie: 5 zemiakov, mrkva, petržlen (alebo mrazená zelenina), vajíčko, slovenská ryža (cestoviny).

Príprava:
Pokrájať zemiaky na kocky, vodu dať do hrnca, do nej tie zemiaky, zeleninu podľa uváženia a variť pokiaľ nezmeknú. Pridáme vegetu, pridáme za hrsť slovenskej ryže (to je ako cestovina) Rozhabarkujeme bielko z vajíčka, ulejeme do polievky, dochutíme…a ešte trošku povaríme.

Náklady: 2 eurá
© DOMINIKA, FŠT

5. TUNIAKOVÉ CESTOVINY

Potrebujeme:
Suroviny pre 2 porcie: tatarská omáčka, kukurica, 2 konzervy tuniaka, 250g cestovín.

Príprava:
Kúpiť hlavne tuniaka :D…najlepšie vo vlastnej šťave, uvariť cestoviny (hlavne do mäkka, pár krát sa stalo, že boli aj tvrdé, ale to je detail, intrák donúti :D) Scedíme cestoviny, dáme tatársku omáčku, kukuricu a tuniaka, premiešame a osolíme 🙂

Cena zhruba 3 eurá.
© DOMINIKA, FŠT

6. FRANCÚZSKE ZEMIAKY

Potrebujeme:
Suroviny pre 4 porcie: 500 g zemiakov, 3 vajíčka, kyslá smotana, 5 ks špekačky, hrášok.

Príprava:
Uvaríme zemiaky v šupke, potom vychladnuté ich ošúpeme a nakrájame na kolieska, dáme do vymasteného pekáča, najprv jednu vrstvu. Na to dáme hrášok a na kocky nakrájané špekačky, pokoreníme a zase ďalšia vrstva zemiakov. To všetko zalejeme špeciálnym prípravkom v podobe kyslej smotany, do ktorej vmiešame aspoň 3 vajíčka… a dáme zapiecť.

Náklady: zhruba 4 eurá.
© DOMINIKA, FŠT

7. BRYNDZOVÉ HALUŠKY

Potrebujeme:
Suroviny pre dve porcie: vajíčko, soľ, polohrubá múka, približne 8 zemiakov, slaninka.

Príprava:
Zemiaky potrieme, pridáme polohrubú múku, vajíčko, soľ a urobíme z toho takú ako kašu…a dáme do vriacej vody cez drušlak 😀 Keď sa halušky začnú vyplavovať von, sú uvarené… Medzi tým si môžme dať popražiť slaninku a potom ju hodíme na tie halušky a posolíme.

Náklady: 1.50 eur, spolu so slaninkou zhruba 3.50 eur
© DOMINIKA, FŠT

8. CESTOVINY NARÝCHLO

Potrebujeme:
Suroviny pre 2 porcie: 250 g cestovín, 2 cibule, pol masla, soľ, syr bambino

Príprava:
Kto nemá rád halušky tak si môže uvariť iba cestoviny… Do nich potom môžeme dať len syrčeky. Osoliť, popri tom, ako sa cestoviny varia ..si na masielku popražíme cibuľku a môžme vmiešať do cestovín 🙂

Náklady: 2.40 eur
© DOMINIKA, FŠT

9. KTO MÁ CHUŤ NA SLADKÉ

Potrebujeme:
Suroviny: 4 kyslé smotany, 5 vanilkových cukrov, piškóty, konzerva mandaríniek.

Príprava:
Kúpime minimálne tri kyslé smotany, vmiešame do nich vanilkový cukor, aj viac, podľa toho, kto chce mať aké sladké, a ukladáme do nejakej misky. Jedna vrstva piškót, na to tá zmes kyslej smotany a vanilkových cukrov, môžme dať mandarínky z konzervy, alebo jahôdky, každý podľa vlastného zváženia. Na to zas piškótky a zase tá zmes. Navrch môžme postrúhať čokoládu a dať do chladničky stuhnúť 🙂

Náklady: 3 eurá
© DOMINIKA, FŠT

10. ZEMIAKOVÉ LOKŠE PLNENÉ KAPUSTOU A KLOBÁSKOU (4 porcie)

Potrebujeme:
Potrebujeme: 6-7 zemiakov (stredne veľkých) (ako každý študent neodídeme z domu, kým nám mamka nenabalí zemiaky), polohrubá múka, 300g kyslej kapusty, 1 klobásku, 1 menšiu cibuľku.

Príprava:
Klasicky uvaríme zemiaky a podusíme (nepridáme maslo ani mlieko). Necháme vychladnúť a pridáme múku. Miesime až kým nevznikne cesto. Cesto rozdelíme na približne rovnaké malé časti (zhruba dvadsať gramové). Potom ich rozvaľkáme (ak nemáme rozvaľku, stačí fľaša naplnená vodou :)). Rozohrejeme si panvicu, ktorú nijako nevymasťujeme (lokše sa pečú na sucho) a rozvaľkané cesto po jednom dávame na panvicu. Opečieme z oboch strán. Plnka: Opražíme si nakrájanú cibuľku a pridáme nakrájanú klobásku. Počkáme, kým sa trochu opečie klobáska, potom pridáme kyslú kapustu a necháme podusiť, kým kapusta nezmäkne. Naplníme lokše a stočíme. Môžeme podávať a jesť. Lokše sa dajú aj na sladko, stačí ich potrieť maslom a posypať práškovým cukrom. Ak sa náhodou zvýši kapusta s klobáskou stačí uvariť ryžu a zmiešať dohromady. Je to na spôsob koložvárskej kapusty len to netreba piecť.

Cena: celkovo 4 – 5 eurá. Jedna porcia 1 – 1,5 euro. Čas prípravy: cca 1,5 hod.
© ZUZKA, FZ

11. RÝCHLE RAŇAJKY ALEBO VEČERA

Príprava:
Ak máme náhodou už tvrdšie pečivo, stačí ak ho potrieme kečupom dáme salámu a plátkový syr. Celé to dáme na 2- 3 min do mikrovnej rúry (kým sa syr neroztopí). Pečivo zmäkne, salámka pustí „šťavu“ a syr to jednoducho vylepší. Je to chutné a zároveň aj teplé jedlo. 🙂

Čas prípravy: cca 10 min.
© ZUZKA, FZ

12. FAREBNÉ CESTOVINY (4 porcie)

Potrebujeme:
400g cestovín, kukuricu v konzerve, zelené olivy, 100g študenskej salámy, korenie oregano, soľ, 100g taveného syra + zelenina uhorka, Paradajka (podľa chuti nemusí to byť).

Cestoviny

Príprava:
Cestoviny klasicky uvaríme. Potom pridáme kukuricu, nakrájané olivy a salámu. Cestoviny ešte ochutíme trochou oregana a pridáme tavený syr. Poriadne premiešame, aby sa syr ešte roztopil a rozmiešal. Podľa chuti si tam môžeme ešte pridať nakrájané paradajky, uhorku.

Cena: približne 3.5 eur. Jedna porcia 1 euro. Čas prípravy: cca 20 min.
© ZUZKA, FZ

13. CESTOVINY S TVAROHOM

Potrebujeme:
400g cestovín, 100g taveného syra, 200g tvarohu (najlepšie hrudkovitý mäkký)

Príprava:
Cestoviny klasicky uvaríme. Pridáme tavený syr a tvaroh. Poriadne rozmiešame. Pridáme soľ podľa chuti. Môžeme podávať s mliekom.

Cena: cca 2,5-3 eurá, 1 porcia 0,70-0,80 centov, čas prípravy: cca 20 min.
© ZUZKA, FZ

14. GRANADÍRSKY POCHOD (4 porcie)

Potrebujeme:
5 väčších zemiakov, ktoré nám mamka zabalila do kufra, 200g cestovín, 1 menšia alebo stredná cibuľka, 1/2 pl červená mletá paprika

Príprava:
Zemiaky nakrájame na menšie kocky a klasicky uvaríme. Takisto uvaríme aj cestoviny. Nakrájanú cibuľku popražíme tak aby sa spenila a pridáme červenú mletú papriku (kto má rád pikantné môže byť aj pikantná). Všetko spolu zmiešame a podávame kým to je ešte teplé spolu so zváranou uhorkou alebo čalamádou, ktoré nám opäť pribalila mamka:).

Čas prípravy: 45- 60 min. Cena: cca 2,5, 1 porcia cca 0,60 centov.
© ZUZKA, FZ

15. CIBUĽOVÉ ŠPEKÁČIKY NA SPÔSOB TEPLEJ VEČERE

Potrebujeme:
4 väčšie cibule, 6-9 špekáčikov (podľa počtu osôb a stupňa hladu :-), kečup alebo horčica, chlieb.

Príprava:
Cibule prekrojíme cez poly a na pásiky. Za stáleho miešania osmažíme na oleji. Špekáčiky prekrojíme na polovicu a nakrájame na širšie pásiky, prípadne polkolieska. Spolu s cibuľou osmažíme. Podávame s kečupom alebo s horčicou. Vynikajúco chutí s čerstvým mäkkým chlebom, ktorého si zadovážime podľa chuti.

Približné náklady pre 3 osoby: 2,40 eura.
© o. JURAJ, univerzitný kaplán

16. RÝCHLY GULÁŠ

Potrebujeme:
1 mäsová konzerva 250g, 1 trojdecové lečo, kolienka alebo iné cestoviny, koreniny na dochutenie.

Príprava:
Usmažíme bravčové mäso z konzervy (môže byť aj luncheon meat). Potom pridáme lečo. Spolu povaríme 5-10 minút. Dochutíme podľa želania (sladkokyslé, chili, čierne alebo biele korenie) a podlejeme vodou. Podávame s kolienkami.

Porcia je pre tri osoby, približné náklady 2,50 eura.

Alternatíva: Fazuľový guláš
1 konzerva sterilizovanej zaváranej fazule, ktorú pridáme s tromi uvarenými, na kocky pokrájanými zemiakmi. Namiesto cestovín podávame s chlebom alebo pečivom. Približné náklady 2,40 eura
© o. JURAJ, univerzitný kaplán

Naša letecká púť do Ríma

dscf4311Prvýkrát v lietadle, prvýkrát v Ríme, prvýkrát pri mori, … Pre mnohých účastníkov prvej leteckej púte UPC TN do Ríma sa tento sen podaril realizovať v dňoch 5.2. – 8.2. 2011. Až dvadsaťtri pútnikov na čele s otcom Jurajom za pomoci sprievodcu dona Rasťa Hamráčka navštívilo mnohé posvätné i pamätné miesta Ríma.

Púť do Ríma „v kocke“

4.2.2011
– posledné predodletové info v UPC
– check-in a tlač leteniek
– spoločný záver deviatnika a požehnanie na cestu

5.2.2011
– spoločný odchod UPC-čkarov z TN do BA
– návšteva UPC BA (linkou UPC Trenčín) + prehliadka UPC BA pod vedením jedného z koordinátorov + sv. omša v kaplnke
– cesta na letisko + let (BA -> Rome (Ciampino))
– registrácia v kempe (naše prechodné bydlisko)
– večerná prechádzka po Námestí sv. Petra
– prechádzka cez Janicolo a uličky Transtevere + pravá talianska zmrzlina
– cesta do kempu (krátky odpočinok)

6.2. 2011
– Bazilika Santa Maria in Aracoeli
– Forum Romanum
– Anjel Pána so Sv. Otcom na Námestí sv. Petra + rozhovor s riaditeľom slov. redakcie Vatikánskeho rozhlasu
– „čľapkanie“ v mori
– Bazilika sv. Pavla
– Koloseum
– Fontána di Trevi

7.2.2011
– sv. omša v uhorskej kaplnke v Bazilike sv. Petra
– modlitba pred hrobom Jána Pavla II.
– prehliadka baziliky a kupoly
– Laterán
– Sväté schody
– Desiatok ruženca v Santa Mária Maggiore

8.2.2011
– balenie kufrov + odchod na letisko
– „TAXI, TAXI“ – adrenalínová cesta na letisko
– prílet do vlasti (Rím (Ciampino) -> BA)
– cesta vlakom z BA – TN

Ako hodnotia Rím a púť samotní účastníci?

Veľmi sa mi páčilo, že človek tam mohol vidieť veľa nielen z toho historického hľadiska, ale mohol toho mnoho zažiť a načerpať aj z toho duchovného. Veľké boli zážitky nielen z toho, že sme navštívili mnoho bazilík a pekných miest, ale taktiež absolvovanie Anjel Pána so svätým otcom ale jedným z najsilnejších zážitkov boli pre mňa osobne absolvované Sväté schody po kľačiačky. Takže ako zhrnúť jedným slovom Rím? PERFEKNÉ !! 🙂 (Majka)

Celá cesta a pobyt bol skvelý. Bolo tam všetko: smiech, únava, bolesť, radosť, hlad, nedostatok kofeínu a adrenalín :). Najväčší zážitok pre mňa boli Sväté schody, ktoré sme prešli kolenačky. (Jana)

Vo mne najviac zanechali stopu tieto tri veci: sv. omša v Bazilike sv. Petra, prechod kľačiačky po schodoch, po ktorých kedysi dávno kráčal aj sam Kristus a „útek“ z Ríma (Kyka)

Rím vo mne zanechal hlbokú stopu, najmä vďaka ľuďom s ktorými som tam bola. 🙂 Vidieť pápeža na vlastné oči (hoci z diaľky), pomodliť sa pri hrobe Jána Pavla II. a Sväté schody…- to sa nestáva každý deň. Rovnako aj preplnené autobusy (človek by neveril, koľko dobrých ľudí sa tam zmestí – týmto ďakujem Tomášovi T., že ma nenechal na zastávke :)), úžasná zmrzlina a efektný príchod na letisko (ako z filmu TAXI, TAXI)… ďakujem, že som tam mohla byť spolu s vami (Monika)

Odlet bol super, sprievodca bol este suprovejší a spolucestujuci najsamsuprovejší. Prekvapilo a uchvatilo ma všetko na každom kroku, nakoľko som tam ešte nebol. Tá mohutnost stavieb asi najviac. (Jaro)

Rím je veľký. Históriou, kultúrou, umením, atmosférou. Veľke chrámy, veľké námestie, veľa zmrzliny, veľa pizze, veľa áut, veľa motoriek, veľa vody, veľa ľudí, veľký pápež, veľký zážitok, veľká vďaka! (Peťo)

A prečítajte si aj článok Púť do Ríma a mladí z UPC očami nášho sprievodcu dona Rasťa Hamráčka. A započúvajte (3,5 MB, MP3 audio) sa do slov sv. otca Benedikta vyslovenými 6.2. 2011 pred modlitbou Anjel Pána (od času 0:50), v čase našej návštevy Vatikánu aj s vyjadrením univerzitného kaplána pre Vatikánsky rozhlas (4:14 – 5:40). Galéria prináša aj bohatú foto dokumentáciu.


Prinášame vám kompletné znenie deviatnika, pomocou ktorého sme sa na našu 1. leteckú púť mohli pripravovať deväť dní v predstihu. Deviati z nás podľa rozpisu (každý deň niekto iný) ponúkli štyri body podľa nasledujúcej schémy a e-mailovou formou ich preposlali všetkým pasažierom:


1. Na čo sa v Ríme najviac teším.
2. Za čo, za koho alebo o čo, za akú oblasť svojho života sa chcem modliť a prosiť v Ríme.
3. Nájsť nejaké slovko Jána Pavla II., ktoré ma oslovilo a ponúknuť ho ostatným.
4. Vybrať desiatok, ktorý sa v tento deň všetci pomodlia.

A tu sú jednotlivé dni, tak ako prichádzali:

1.deň, 27.1. 2011
1. Teším sa najviac na Fontánu di trevi
2. chcem sa modliť za dobrotu a spravodlivosť
3. Jan Pavol II.: „moja najobľúbenejšia modlitba je svätý ruženec.“
4. Ktorý pre nás bičovaný bol
Jaroslav

2. deň: 28.1.2011
1. Teším sa na všetko: od letu lietadlom, cez návštevu všetkých
dostupných pamiatok, a najmä na Baziliku Svätého Petra (hrob Jána
Pavla II. – čo bude pre mňa asi najväčším duchovným zážitkom, keďže
sa mi to nepodarilo za jeho života)
2. Skrze túto púť by som chcela prosiť za trpezlivosť a vzájomné
odpustenie (najťahšie je odpustiť sebe samému)
3. Vždy, keď počujem meno Jána Pavla II., v hlave sa mi vybaví:
„Tuus totus ego sum, et omnia mea tua sunt“, čo vo voľnom preklade
znamená: „Ja som celý tvoj, a všetko, čo mám, ti patrí, môj drahý
Ježišu, prostredníctvom Márie, tvojej svätej Matky“*
4. Dnes sa môžeme spoločne za našu púť pomodliť desiatok: Ktorý pre
nás kríž niesol.
Monika

3. deň: 29.1.2011
Ahojte putnici,
1. velmi sa tesim na: – Sixtínsku kaplnku – (nachádza sa vo Vatikáne. Pravdepodobne od r. 1559 je Sixtínska kaplnka so svetoznámymi renesančnými freskami dejiskom konkláve. Pápeži sa tu volili najmenej 20 krát. Sixtínska kaplnka je nazvaná podľa pápeža Sixta IV. Slávny Michelangelo, tu stvárnil tému stvorenia. Najznámejšou freskou je Posledný súd. Konkláve v Sixtínskej kaplnke pri Michelangelovom Poslednom súde zvolilo naposledy nového pápeža v utorok 19. apríla 2005 keď za nasledovníka Jána Pavla II. bol zvolený kardinál Joseph Ratzinger, ktorý prijal pápežské meno Benedikt XVI), – a na Baziliku Svätého Petra, tiež hrob Jána Pavla II., a tesim sa na pápeža samozrejme.
2. Prostredníctvom tejto púte by som chcel poprosiť za rodiny a pokoj v rodinách, pretože rodina je základ a je veľa rozbitých a nekompletných rodín…Aj za „UPC rodinu“ aby mala čím ďalej tým viac členov:-)
3. Človek je základnou cestou, po ktorej ide cirkev… ale je rovnako cestou pre každého človeka.
4. Ktorý slávne vstal z mŕtvych. (Ako UPC frčíme na zmŕtvychvstaní:-)
Peťo

4. deň: 30.1.2011
Ahojte
1. Teším sa na požehnaný čas strávený so super ľuďmi na krásnom
mieste, ktoré som už dávno túžil navštíviť, teším sa na všetko čo
príde.
2. Prostredníctvom púte chcem prosiť za Božiu pomoc a požehnanie pre
nás, aby sme celý život kráčali po správnej ceste a aby nám Boh dal
silu a dar privádzať k nemu ľudí, čo sa ho boja spoznať alebo ho
odmietajú.
3. Výrok od Jána Pavla II…pasuje asi na naše UPC 🙂 „Svet
potrebuje Božích šialencov…. akým bol Kristus, alebo sv. Vojtech,
Stanislav, alebo Maximilián Mária Klobe … ktorí mali odvahu milovať
a neodradila ich žiadna obeta.“
4. Ktorý nám Ducha Svätého zoslal.
Dušan

5. deň: 31. 1. 2011
Ahojte,
1. Teším sa na všetko od príletu až do odletu, a že si všetko ešte raz pozriem trošku inak a tiež sa veľmi teším na pápeža.
2. Prostredníctvom púte chcem prosiť za fyzické a duševné zdravie pre nás a našich blízkych.
3….chorých prosil: „Vy, slabí a chorí, buďte zdrojom sily pre vášho brata a otca, ktorý v modlitbe a v srdci stojí pri vás. Ján Pavol II. pred odchodom z Poľska v roku 1979 požiadal svojich rodákov: „Musíte byť silní, drahí bratia a sestry… Musíte byť silní silou viery…Túto silu potrebujete dnes väčšmi než v ktoromkoľvek inom čase. Musíte byť silný silou nádeje, nádeje ktorá prináša radosť zo života a nedovoľuje nám zarmucovať Duch Svätého. Musíte byť silní láskou, ktorá je silnejšia než smrť…a pomáha nám uskutočniť veľký dialóg s človekom a svetom, ktorý spočíva v dialógu so samotným Bohom, s Otcom skrze Syna v Duchu Svätom, v dialógu spásy.“…
4. Ktorý slávne vstal z mŕtvych.
Jana

6.deň: 1.2.2011
Ahojte priatelia,
1. ja sa teším na všetko, čo sa týka našej púte, na Vás, na cestu, na pamiatky, teším sa na veci, ktoré tu už boli spomenuté, a tiež sa teším aj na Baziliku sv. Petra a Anjelský hrad, ktorý je spojený s Vatikánom (uvidíme, či ho aj uvidíme 🙂 )
2. Púť by som chcela obetovať za náš duchovný rast, rast nás pútnikov, našich blízkych, všetkých mladých.. aby sme našli svoju cestu k Bohu a vytrvali ..
3. Mne sa s Jánom Pavlom II. spája jeho myšlienka “ NEBOJTE SA! “ “ Nebojte sa otvoriť dvere svojich sŕdc Kristovi ! Nebojte sa odovzdať Márii a veriť tak, ako verila ona!
Nebojte sa každý deň ísť za Kristom! Nebojte sa vyznávať svoje hriechy Kristovi vo sviatosti zmierenia a dúfajte v jeho nekonečné milosrdenstvo!“
4. Ktorý ťa, Panna, vzal do neba
Kyka
Ps. K pamiatke Jana Pavla II.

7.deň: 2.2.2011
Milí pútnici, môj deviatnik je trochu rozsiahlejší… nenechajte sa odradiť kvantitou 🙂 A ten citát zo záveru, tu už raz zaznel – Duško ma obehol, ale už som to mala napísané a nechcelo sa mi to meniť.

„Buďte apoštolmi Božieho Milosrdenstva pod Máriiným materinským a láskavým vedením „. Ján Pavol II.
1.Teším sa na všetky pamiatky, ale momentálne sa mi tématicky k úmyslu, výroku a vybranému desiatku hodí táto: jeden z 5 najväčších patriarchálnych kostolov Ríme. Má najvyššiu zvonicu (75m) v širokom okolí. Tejto bazilike predchádzala budova, ktorej pôdorys bol vyznačený na snehu, ktorý zázračne napadol v lete v roku 352. Môj tip : Bazilika Santa Maria Maggiore
2. V poslednom čase ma 4 kamarátky milo prekvapili novinou, že budú mamičkami. Veľmi ma to potešilo a v tej eufórii som sľúbila, že sa za ne budem modliť, čo oni s radosťou prijali. Netušila som ešte, čo na seba beriem…, čo začne prichádzať – zdravotné problémy, rodinné problémy a problémy všemožného typu… o to viac cítim potrebu sa modliť za ne i za ich nenarodené deti. Preto by som cez túto púť chcela prosiť za ne, ale i za všetky nenarodené deti, ktoré sú v láske očakávané ale i také, ktoré nie. Aj z toho dôvodu som volila ako tip na pamiatku Baziliku Santa Maria Maggiore. Vidím to ako vhodnú príležitosť, poprosiť našu najdrahšiu Matku, ktorá je Matkou všetkých. Všetkých bez rozdielu. Chcených i nechcených… Práve jej by som rada zverila tie nenarodené deti (chcené aj nechcené) a ich matky, ktoré prechádzajú rôznymi problémami. ONA bola matkou BOHU, ONA to dá…
3. Ján Pavol II. povedal, že „Mária je cesta, ktorá vedie ku Kristovi.“ – Cieľ je jasný, prostriedok viditeľný, už len prosiť o silu ísť a vidieť cestu.
4. Môj tip pre dnešný desiatok je z radostného ruženca. Každý príchod na tento svet by mal byť radostný – preto RADOSTNÝ RUŽENEC. V tejto súvislosti som vybrala druhé tajomstvo: „Ktorého si Panna, pri navštívení Alžbety v živote nosila.“

Našla som k tomu aj také pekné rozjímanie…- pre tých ktorých som svojou rozsiahlosťou ešte neodradila. Na Márii i na Alžbete sa napĺňa slovo: „Bohu nič nie je nemožné.“ Veď „Blahoslavená je tá, ktorá uverila, že sa splní, čo jej povedal Pán.“ V oboch budúcich mamičkách je obrovská radosť. Ich srdečné stretnutie sa stáva oslavou Boha. Alžbeta nemala odkiaľ vedieť, že Mária je v požehnanom stave a napriek tomu spoznala, že má v lone Živého Boha. Tu je skrytá jedna veľká pravda: Pán sa dá poznať každému, kto je vnímavý na jeho hlas a dotkne sa každého, kto ho očakáva. Zároveň hovorí o tom, že Boh posväcuje vzťahy, ktoré sú zakorenené v ňom. Ak sa o Ježiša, ktorého denne prijímame do srdca budeme starať tak ako Mária a ak ho budeme očakávať tak ako Alžbeta, naše vzťahy sa zmenia. Dostanú nový rozmer a dynamiku vďaka tomu, že v blížnych rozpoznáme Ježiša a on bude
vždy na prvom mieste. Len takto môžu naše vzťahy fungovať.

A na záver ešte jeden povzbudivý citát od Jána Pavla II. Keď som ho čítala, hneď som mala pred očami naše UPC a všetky tie osobnosti v ňom sa stretávajúce: „Svet potrebuje Božích šialencov … akým bol Kristus, alebo sv. Vojtech, Stanislav, alebo Maximilián Mária Kolbe … ktorí mali odvahu milovať a neodradila ich žiadna obeta.“

Týmto ďakujem všetkým obetavým ľuďom, na čele s o. Jurajom, bez ktorých by UPC asi len veľmi ťažko fungovalo. Takže Boží šialenci – go ahead, Roma is waiting for us !!!:-)

Mária

8.deň: 3.2.2011
Ahojte,
1. Teším sa na celú púť, od začiatku až po koniec, od cesty vlakom po lietadlo (prvý krát budem letieť, dúfam, že nie aj posledný :DD) , na všetky zážitky a povzbudenia, ktoré si zo sebou odnesiem. Už tu to bolo pár krát spomenuté, ale keďže aj u mňa je to na prvom mieste, tak sa zopakujem. Teším sa na Baziliku sv. Petra (hrob Jána Pavla II) Zaujímavý na pozretie je aj Kostol Santa Maria in Cosmedin. Je to známy kostol v centre Ríma. Vznik kostola sa datuje až do 6. storočia, patrí medzi najstaršie kostoly v Ríme. Je známy pre svoj mramorový artefakt Ústa pravdy – Bocca della Verita. Podľa legendy sem vodili žiarliví muži svoje neverné manželky. Manželky do Úst pravdy vkladali svoje ruky a v prípade, že manželka bola neverná, ústa odňali žene ruku.
2. Prostredníctvom tejto púte by som chcela prosiť za nás, naše rodiny a priateľov a za všetky medziľudské vzťahy.
3. Myšlienka Jána Pavla II.: „Koľko materiálnych vecí môžeme vybaviť, ak ich začneme dôvernou modlitbou!“
4. Dnes sa pomodlíme jeden desiatok z ruženca svetla, ktorý mimochodom v roku 2002 ponúkol Ján Pavol II.- „Ktorý nám dal seba za pokrm a nápoj v Oltárnej sviatosti.“

S pozdravom Jana 🙂

9. deň: 4.2.2011
čawte kamaráti !!!! alebo inak „ciao cameratas“ (amatérsky preklad)

1. Teším sa na mnoho vecí , z ktorých výber je nielen ťažký ale pri mojich slovných prejavoch aj dosť komplikovaný, keďže zvyknem hovoriť veľa: Rím ako taký, let lietadlom, to, že sa viac medzi sebou spoznáme, Vatikán ako taký, pizza (bez toho fakt neodídem 🙂 ) a všetko, na čo si len spomeniem počas každého predchádzajúceho dňa ako som sa rozhodol ísť do ríma s haluzákmi 🙂
2. Prosím za svojho starého otca, ktorý mal pred týždňom výročie smrti a nesiem jeho meno a nikdy som sa s ním nestretol (už je to vyše 25 rokov ) Za rýchle uzdravenie človeka o ktorom som sa dnes dopočul, že má zdravotné problémy a za naše UPC …. (zvyšné prosby Boh už pozná)
3. Pre mňa bol najväčší skutok Jána Pavla II fakt : V marci 2000 pápež Ján Pavol II. navštívil pamätník holokaustu Jad va-Šem v Izraeli a dotkol sa toho pre Židov najposvätnejšieho, Múru nárekov v Jeruzaleme. Neuveriteľný čin ukazujúci na schopnosť priateľstva ľudí bez rozdielu na vierovyznanie, morálne a sociálne hodnoty. Čin ktorý ukazuje na fakt, že sme si všetci rovní.
4. Ktorý slávne vystúpil do neba.
Lukáš

Ako sa správne rozhodovať?

dscf4311 Salezián don Vilo Riško, ktorý nás navštívil 8.12. 2010 vo veľkej sále Školského internátu v Zlatovciach vás prevedie metódou rozlišovania medzi citom a rozumom, vysvetlí čo sú pocity plytké a povrchné a aký je rozdiel medzi nimi a pocitmi hlbokými. Dozviete sa, že správne rozhodnúť sa dá jedine v čase a zistíte, aké sú najdôležitejšie kritériá dobrého rozhodnutia, ako aj čo všetko treba brať pri jeho robení do úvahy. Vypočujte si prednášku (56 MB, MP3 audio).

Pohľad na Nepoškvrnenú Pannu Máriu, a jej sviatok cez autentickosť pozývajúceho milujúceho Boha, ktorý pozýva a ktorý do ničoho nenúti – to všetko v kázni (14 MB, MP3 audio).

Poohliadnutie sa za 1. narodeninami UPC

(článok vyšiel aj v prvom čísle univerzitného magazínu TnU-TRENDY, 1/2011)

dscf4311O tom aký je dôležitý prvý rok v živote človeka sa presvedčil už každý z nás. Prvý rok UPC Trenčín bol nie len dôležitý, no aj veľmi úspešný a preto sme sa rozhodli jeho významný krôčik patrične osláviť.

Dňa 22. 10. 2010 sme sa stretli spolu s našimi profesormi, dekanmi, prodekanmi a pánom rektorom prof. Ing. Ivanom Kneppom DrSc., v dobre známych priestoroch UPC-čka (budova B úplne hore, úplne vzadu). Svojou návštevou nás podporil aj primátor mesta Trenčín Branislav Celler a evanjelická farárka Mgr. Janka Bartová.

Celá slávnosť začala príhovormi Mgr. Jany Bartovej a Univerzitného kaplána ThDr. Juraja Sedláčka PhD., ktorý sa taktiež poohliadol sa za uplynulým rokom a zhrnutím predchádzajúcich akcií v UPC. Pokračovalo sa recepciou spojenou s pohostením až do podvečerných hodín, ktorá bola spríjemnená prezentovaním fotografií z činností UPC v predchádzajúcom roku.

Škola nám v tento deň poslúžila nielen ako miesto na oslavu, ale aj ako kúsok nášho domova, preto sme zo školy neodchádzali a zostali sme prespať v priestoroch UPC. Nikdy som si nepomyslel, že práve my budeme mať exkluzívnu príležitosť prespať práve tam, kde by každý z nás, bol vždy čo možno najkratšie. Práve v tento večer som mal možnosť vidieť, ako vyzerajú prázdne chodby našej B budovy, počas noci, bez vyučujúcich a študentov.
Myslím, že už nikdy nebudem mať takú možnosť ako som mal práve na tejto nevšednej oslave. Po večerných rozhovoroch sme vytiahli karimatky, spacáky a skromne sa rozložili tam, kde ešte nikto nikdy pred nami neležal. S úsmevom na tvári sme tento deň ukončili s pocitom, že na túto noc nikdy nezabudneme.

A tak ti naše drahé UPC želáme všetko dobré na tvojej dlhej ceste so študentmi TnUAD.

Lukáš Mäsiar, študent


Prvé narodeniny zachytili aj média:
Prvé narodeniny UPC Trenčín: Noc s relikviami na univerzite

Rádio Lumen v rubrike:
Infolumen (24.10. 2010, MP3 formát, 1.5 MB)
Cirkev dnes (25.10. 2010, MP3 formát, 3.5 MB)

TV Lux:
Správy 354 (od času 7 min 40 sek)

aj fotograf v obrazovej podobe.

Srdcom muža je žena

Hudak
Dňa 3. júna 2010, na sviatok Božieho tela nás opäť navštívil o. Pavol Hudák. Dopoludnia sa stretol s takmer 200 stredoškolákmi, popoludní navštívil UPC. Večerný program pre vysokoškolákov mal dve časti: sv. omšu a prednášku na tému „Srdcom muža je žena“.
Môžete si vypočuť záznam z kázne (2,4 MB, MP3 audio) a prednášky (26,4 MB, MP3 audio), prípadne nahliadnuť do galérie z akcie.

Stretnutie univerzitných kaplánov

Dňa 9. 10. 2009 sa v priestoroch Diecézneho univerzitného pastoračného centra v Nitre uskutočnilo pracovné stretnutie univerzitných kaplánov z celého Slovenska. Toto stretnutie viedol biskup Mons. Tomáš Galis, ktorý je zároveň predsedom Rady pre mládež a univerzity KBS. Stretnutia sa zúčastnil aj  náš kaplán Juraj.  Duchovní koordinátori  tu prezentovali svoje programy a stratégiu v aktuálnom akademickom roku. Biskup im pripomenul, aby pri svojej pastoračnej práci nezabúdali na prvákov, ktorých ak sa nepodarí v úvode zachytiť,  môžu byť už definitívne „stratení“. Na pracovnom stretnutí bola okrem iného aj reč o financovaní podujatí a ich propagácii. Celoslovenské stretnutia univerzitných kaplánov sa konajú dvakrát za rok s cieľom vzájomne sa povzbudiť, koordinovať zámery a vymeniť skúsenosti. Predchádzajúce pracovné stretnutie sa konalo pri Ružomberku a je zaradené aj v našej foto-galérii. Zo stretnutia v Nitre prinášame aspoň externú foto-galériu.

Môj citový život a moje túžby

Veľká sála Školského internátu, “Dé-eM” uvítala desiatky poväčšine nás mladých poslucháčov túžiacich po lepšom pochopení citového sveta a túžob človeka. Program dňa začal tradične o 20:00 sv. omšou, ktorú odslúžil prednášajúci Pavol Hudák spolu s naším kaplánom Jurajom a dvoma gréckokatolíckymi kňazmi. Už počas kázne (19 MB) sa Pavol prihováral publiku prostredníctvom mikrofónu s otázkou, čo dokáže urobiť človeka úspešným. Spoločnými silami sme si nakoniec úspešne spomenuli, čo nás robí úspešnými. Úspešná bola aj hudobná skupina Manna, ktorej kvality vyzdvihol nielen sám prednášajúci, ale aj dvaja bulharskí študenti postávajúci na chodbe , vychutnávajúc si chytľavú melódiu. Počas krátkej (nereklamnej) prestávky sme sa posilnili čajom na chvíle prednášky (prvá časť, 26 MB). Jej úspech bol tak výnimočný, že sme ju predĺžili po krátkom hlasovaní na úkor diskusie (druhá časť, 14 MB). Prednáška tak skončila v neskorých večerných hodinách (22:59:59, 21.4. 2009) a tým bola oficiálna časť programu úspešne zavŕšená.

Vyberáme z postrehov a oslovujúcich myšlienok zozbieraných od vybraných účastníkov:

  • Individuálne rozhovory a spovede trvali v kreslách vestibulu DM do 0:30.
  • Skoro každý v sále vedel povedať 7 hlavných hriechov, ale ani celá sála dokopy nevedela povedať 7 čností.
  • Ani som si neuvedomil ako ľahko sa dá zameniť sympatia a zamilovanie so skutočnou láskou.
  • Mne to dalo silu, jednoducho.
  • Tak krásne rozprával o ženách, že som ho chcel zastaviť, lebo by som sa rozplakal.
  • Zaujalo ma: „Je darom od Boha, keď môžem byť darom pre niekoho iného“.
  • Láska znamená sebadarovanie, byť pre druhého.
  • Každý hriech je na polceste čnosťou. (treba pochopiť v kontexte prednášky)
  • Túžba aj slabosť je dobrá, ale treba mať nad ňou kontrolu.
  • Na vzťahu je dôležité, aby chlapec videl v dievčati jej materstvo a ona jeho otcovstvo. Myslím si, že je strašne zriedkavé, keď sa ľudia spoznávajú, že by si všímali, aký by mohol byť ten chalan otec a naopak.

Podeliť sa o svoj postreh môžeš aj Ty v rámci diskusného fóra

Celú akciu už tradične sprevádzala aj televízia LUX, ktorej záznam nájdete v druhej polovici videa.

Popolcová streda s exorcistom

Diecézny exorcita a špirituál Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre – Peter Brodek – nás navštívil na Popolcovovú stredu, dňa 25.2.2009. V jeho prítomnosti sme začali pôstne obdobie prípravy na Veľkú noc.

Brodek

Po sv.omši o 20:00 a udeľovaní popolca vo veľkej sále Školského internátu nasledovala séria otázok a odpovedí. Náš hosť až do neskorých večerných hodín odpovedal takmer stovke poslucháčov dovedna na 44 lístočkov s 1-2 otázkami o svete dobra a zla, exorcizme, rodových prekliatiach, požehnaní, o svete hriechu alebo o živote v Bohu. Zanechal nám  aj hodnotný odkaz v sekcii Na čom záleží.

Fotogaléria, ale aj televízia Lux vo svojich správach (12ta minúta) zachytili hlavné udalosti tohto večera. Video z udalosti môžete spustiť aj priamo v externom prehrávači. V prípade, že video nejde spustiť, stiahnite a nainštalujte si program WM9Codecs. Zvukový záznam (65 MB) zachytáva celú prednášku vo formáte MP3.

Apoštol medzi nami

Dňa 16.2.2009 bol vzácnym hosťom náš diecézny biskup z Nitry, Mons. Viliam Judák. V rámci dvojdňovej návštevy nášho krajského mesta sa stretol so študentami a mal pre nás v kostole Notre dame hlavnú pondelkovú študentskú sv.omšu.

Otec biskup

V závere ho pozdravili zástupcovia všetkých fakúlt Trenčianskej univerzity, zástupcovia stredoškolákov aj absolventov, ktorí preňho vymysleli, pripravili a odovzdali mu symbolické darčeky: za Fakultu zdravotníctva multivitamíny, za Fakultu sociálno-ekonomických vzťahov čokoládové eurá a čisté daňové priznanie. Študenti Fakulty špeciálnej techniky pripravili plagát s trojrozmerným obrazom pištole, z Fakulty mechatroniky šiltovku, hrnček s logom fakulty a DVD, stredoškoláci veľkú sviecu a absolventi podpísaný kameň, vlastnoručne prinesený zo Skalky pri Trenčíne, nášho pútnického miesta.

Túto vzácnu udalosť zachytáva nielen naša fotogaléria, ale aj televízia Lux vo svojich správach (14ta minúta) alebo si môžete video z udalosti spustiť priamo v externom prehrávači. V prípade, že video nejde spustiť, stiahnite a nainštalujte si program WM9Codecs.